131k views
5 votes
Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth.

1.) Teresa can buy 18 golf balls for $32.99.

2.) A 15 oz bottle of juice costs $2.75.

User Peter Lang
by
8.7k points

1 Answer

3 votes

For unit rate, divide the total dollar amounts by the amount of the item you have.

in number 1:

18 golf balls equal $32.99

so divide 32.99 by 18

32.99

18

This tells us that 1 golf ball costs roughly $1.83


2. Do the same thing except put the ounces of juice under the total cost

2.75

15


This will tell us that 1 oz of juice costs $0.18.

Since this is in word form, it is a rule in higher math to answer in the same format.

The unit rate for one golf ball is $1.83, and it costs $0.18 per ounce of juice.

User DanMossa
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories