menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
John bought 6 bags of gummy bears and paid a total of $13.75including tax if each bag cost $2.25 how much tax did John pay
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
John bought 6 bags of gummy bears and paid a total of $13.75including tax if each bag cost $2.25 how much tax did John pay
asked
Jun 23, 2019
59.5k
views
0
votes
John bought 6 bags of gummy bears and paid a total of $13.75including tax if each bag cost $2.25 how much tax did John pay
Mathematics
middle-school
Derflocki
asked
by
Derflocki
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
0
votes
It would be $27.25 because you multiply $2.25 by 6 you should get $13.50 then add the $13.75 and you will get $27.25
Rohit Chopra
answered
Jun 24, 2019
by
Rohit Chopra
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
You times 2.25 x 6
So he paid .25 cents in sales tax
Alijah
answered
Jun 29, 2019
by
Alijah
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 28, 2021
184k
views
At Sparky's Candy World, Miles spent a total of $13.75 on gummy bears and jelly beans. He bought 2.5 pounds of gummy bears at $3.40 per pound. If jelly beans cost $1.50 per pound, how many pounds of jelly
Anubhav Dhawan
asked
Jan 28, 2021
by
Anubhav Dhawan
8.6k
points
Mathematics
college
2
answers
0
votes
184k
views
asked
Apr 27, 2022
36.3k
views
Addy is buying gummy bears by the pound. For every 10 pounds of gummy bears she buys, she pays $13.00. How much does 1 pound cost?
Empty
asked
Apr 27, 2022
by
Empty
8.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
36.3k
views
asked
Apr 10, 2023
129k
views
Princess bought 7 items from a candy shop. She purchased chocolate bars for $1.50 each and bags of gummy bears for $3 each. If she spent a total of $13.50, how many chocolate bars did she buy?
Franco Risso
asked
Apr 10, 2023
by
Franco Risso
8.5k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
129k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org