66.3k views
0 votes
A 30 Oz box of Lucky Charms cost $4.50 a 20 oz box cost $3.60 what is the unit price of each box

1 Answer

3 votes

We need to find the unit price of each box.

So, a box that weighs 30 Oz costs $4.50.

lets say that 30 Oz box is named box 1. We can use unitary method to find out the unit price of box 1.

Unitary method is a process to find the value of a single unit.

Now,

30 Oz costs $4.50

therefore, 1 Oz should cost:


(4.50)/(30) =0.15 dollars

So, the unit price of box 1 is $0.15.

Now, lets say the 20 Oz box is named box 2. Again we can use unitary method to find out the unit price of box 2.

Now,

20 Oz box costs $3.60

therefore, 1 Oz should cost:


(3.60)/(20) =0.18 dollars

So, the unit price of box 2 is $0.18.

User Danielspaniol
by
5.2k points