142k views
4 votes
Express $15 for 10 gallons as a unit rate

2 Answers

3 votes
$15 for 10 gallons
15/10=1.5
$1.5 per gallon
User Man Of God
by
7.7k points
3 votes
15/10=$1.50 a gallon
User Florine
by
8.9k points

No related questions found