174k views
5 votes
PLEASE HELP 10 POINTS!!!!

What is the molarity of HCl found in a titration where 50 ml of HCl is titrated with 50 ml of .1 M NaOH?

User Tewe
by
5.8k points

1 Answer

1 vote

Answer is: the molarity of HCl found in a titration is 0.1 M.

Balanced chemical reaction between hydrochloric acid and sodium hydroxide:

HCl(aq) + NaOH(aq) → NaCl(aq) + H₂O(l).

From balanced chemical reaction: n(HCl) : n(NaOH) = 1 : 1.

n(HCl) = n(NaOH).

c(HCl) · V(HCl) = c(NaOH) · V(NaOH).

c(HCl) = c(NaOH) · V(NaOH) ÷ V(HCl).

c(HCl) = 0.1 M · 50 ml ÷ 50 ml.

c(HCl) = 0.1 M; molarity of hydrochloric acid.

User Hajpoj
by
6.5k points