180k views
0 votes
A 16- ounce bottle of fresh water is $1.76. A 20-ounce bottle of spring water is $2.40. Which statement about the unit price is true?

A. Spring water has a lower unit price of $0.12/ounce
B. Fresh water has a lower unit price of $0.11/ounce
C. Fresh water has a lower unit price of $0.12/ounce
D. Spring water has a lower unit price of $0.11/ounce

1 Answer

4 votes

To find the unit price of each item you want to divide:

Fresh water:

$1.76 / 16 = $0.11

Spring water:

$2.40 / 20 = $0.12

So the statement that is true is B) Fresh water has a lower unit price of $0.11/ounce.

Hope this Helps!!

User Saem
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories