233k views
1 vote
Marcus is buying CDs. They add up to $31 before tax. the sales tax rate where he lives is 5 percent. How much will his CDs cost including tax?

2 Answers

0 votes
5% × 31

(5 ÷ 100) × 31

(5 × 31) ÷ 100

155 ÷ 100

1.55

31 + 1.55= 32.55

User Will McCutchen
by
7.2k points
7 votes
$32.55

$31 x 5% = $1.55

$1.55 + $31 = $32.55
User Rajeev N B
by
7.2k points