83.4k views
0 votes
3.5 hours:$10 1/2 hour:$1.25. What is the unit rate in dollars per hour for each company?

3.5 hours:$10 1/2 hour:$1.25. What is the unit rate in dollars per hour for each company-example-1

1 Answer

3 votes

One company wants $10 per 3.5 hours, so they want 10 / 3.5 ≈ 2,86 dollars per hour (after rounding to the closest hundreths).

Second company wants $1.25 per half an hour, so they want 2 * 1,25 = 2,50 dollars per hour.

The unit rate is 2,86:2,50

User Andreasg
by
5.6k points