41.4k views
0 votes
A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

User Ddfnfal
by
8.1k points

2 Answers

5 votes

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

User Joematune
by
7.9k points
1 vote

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

User Sewit
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories