16.7k views
2 votes
A 21-ounce box of cereal costs $2.94, what is the unit price? what is the unit price?

User MrAbelash
by
5.8k points

2 Answers

3 votes
$2.94/21 = $0.14
$0.14 per ounce
$0.14 is the unit price.
User Fenil Patel
by
5.4k points
2 votes

I'm pretty sure the unit price is $0.14. :)

User Jawand Singh
by
5.7k points