16.7k views
2 votes
A 21-ounce box of cereal costs $2.94, what is the unit price? what is the unit price?

User MrAbelash
by
9.0k points

2 Answers

3 votes
$2.94/21 = $0.14
$0.14 per ounce
$0.14 is the unit price.
User Fenil Patel
by
8.8k points
2 votes

I'm pretty sure the unit price is $0.14. :)

User Jawand Singh
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories