178k views
2 votes
on Saturday nikki and tyler walked to the local farmers market nikki bout 8 apples for $6 dollars and tyler brought 3 fewer apples than nikki how much did tyler spend on apples

User EKN
by
5.6k points

1 Answer

4 votes

On Saturday Nikki and Tyler walked to the local farmers market Nikki bought 8 apples for $6 dollars and Tyler brought 3 fewer apples than Nikki. How much did Tyler spend on apples?​

Tyler brought 8 apples - 3 apples = 5 apples.​

​To calculate the price of 5 apples we have to establish a proportion :

If 8 apples cost $6​

Then 5 apples will cost $X​

​X = 5apples * $6/8apples = $3.75

Answer : Tyler spent on apples $3.75

​Hope this helps!​​​​


\textit{\textbf{Spymore}}​​​​​​​

User Newbreedofgeek
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.