88.9k views
4 votes
Ball thrown upwards at velocity of 21.3 m/s what time will ball reach highest point

1 Answer

5 votes

Recall that


{v_y}^2-{v_(0y)}^2=2a_y(y-y_0)

At its highest point, the ball will have 0 vertical velocity, so that


-\left(21.3\,(\mathrm m)/(\mathrm s)\right)^2=2\left(-9.80\,(\mathrm m)/(\mathrm s^2)\right)y_{\mathrm{max}}


\implies y_{\mathrm{max}}=23.1\,\mathrm m

User Gabriel Diaconescu
by
6.5k points