menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 6-pound bag of birdseeds cost $4.92. What is the unit price?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 6-pound bag of birdseeds cost $4.92. What is the unit price?
asked
Jan 4, 2019
34.4k
views
0
votes
A 6-pound bag of birdseeds cost $4.92. What is the unit price?
Mathematics
middle-school
Prattski
asked
by
Prattski
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
I think you would have to multiply $4.92 and 6... if so the answer would be $29.52 for the unit price.
Fvrghl
answered
Jan 8, 2019
by
Fvrghl
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 22, 2018
47.6k
views
tweety eats one ounce of birdseeds each day. about how many weeks will a five pound bag of birdseed last?
Uberma
asked
Jul 22, 2018
by
Uberma
8.4k
points
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
47.6k
views
asked
Sep 5, 2019
125k
views
Rama has 14 4/5 pounds of birdseeds to fill bird feeders. Each feeder holds 2 7/8 pounds of birdseeds.about how many bird feeders can she fill?
Ammad Ali
asked
Sep 5, 2019
by
Ammad Ali
9.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
125k
views
asked
Sep 5, 2019
145k
views
Emilio has 5 bags of birdseeds. Each bag has about 28 ounces of birdseeds.If he divides the birdseeds equally into 3 containers,about how much birdseed will put in each container?
Peacepassion
asked
Sep 5, 2019
by
Peacepassion
8.4k
points
Mathematics
college
2
answers
5
votes
145k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org