Jackson is comparison shopping for orange juice. He created a table to help him decide which package was the best deal.
Orange Juice Cost by Package
Package
Cost
Cost per ounce
10 oz bottle
$1.99
$0.199
59 oz bottle
$3.33
$0.0564
89 oz bottle
$4.99
$0.0561
Case of 24
10 oz bottles
$34.99
$0.1458
64 oz carton
$3.60
$0.05625
Jackson claims that the order of the best deal to the worst deal (based on cost/oz) is 10 oz bottle, 89 oz bottle, 59 oz bottle, case of 24 10 oz bottles, and 64 oz carton. Which statement about Jackson’s claim is true?
Jackson is correct because he used the length of each decimal to compare the different costs. For example, 0.149 < 0.1457 < 0.05625.
Jackson is correct because he compared values in equal place values to compare only the decimals with the same length. For example, 0.0561 < 0.0564 < 0.05625.
Jackson is incorrect because he should compare the values in equal place values to compare all the decimals, not just those of the same length. For example, 0.0561 < 0.05625 < 0.0564.
Jackson is incorrect because the case of 24 oz bottles is less per ounce than the 59 oz bottle and the 89 oz bottle. For example, 0.1457 < 0.0561 < 0.0564.