108k views
0 votes
Phoebe bought 28 ounces of gourmet cheese for a fondue. If the cheese sells for ​$6.00 per​ pound, how much will Phoebe pay for 28 ounces of gourmet​ cheese?

User NCC
by
8.1k points

2 Answers

6 votes

$12.00

since 16 ounces are in 1 pound

16 x 2 is 32.

that is more what she needs, but that's the only way of doing it if you cannot get a separate pair. so $12.00 (2 pounds)

User Karim Ali
by
8.4k points
3 votes
$10.50
///////////////////
Phoebe bought 28 ounces of gourmet cheese for a fondue. If the cheese sells for ​$6.00 per-example-1
User Fferrin
by
9.0k points

Related questions

2 answers
3 votes
148k views
2 answers
2 votes
75.6k views