115k views
0 votes
Can someone help with number 26, 27 , 28 ?

Can someone help with number 26, 27 , 28 ?-example-1
User Arup Hore
by
8.6k points

1 Answer

3 votes

1. Divide cost by the pounds so you get the cost of one pound:

1.25 / 2.5= .5

1 pounds of bell peppers costs .50$

2. The beef cost most per pound: 9.56 / 4=2.39

3. He would have paid 11.05 for 8.5 pounds because when you divide 15.30 by 8.5 to get cost per pound and subtract .5 to get .50$ less per pound, then multiply by 8.5 to get the cost for 8.5 pounds, you get 11.05$

User ClubbedAce
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories