menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 5-pound box of tangerines costs $4.25. What is the cost per pound?
asked
Jul 20, 2019
13.3k
views
3
votes
A 5-pound box of tangerines costs $4.25. What is the cost per pound?
Mathematics
middle-school
Jibin Joseph
asked
by
Jibin Joseph
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
Divide 4.25/5 =0.85
To check
5× 0.83= 4.25 it checks
Neal Ehardt
answered
Jul 26, 2019
by
Neal Ehardt
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 5, 2024
161k
views
A box of tangerines that weighs 5 pounds cost $4.25. What is the cost per pound
Abdelrahman Elkady
asked
Jan 5, 2024
by
Abdelrahman Elkady
8.3k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
161k
views
asked
Aug 27, 2024
185k
views
If the price of tangerines increases, the price of oranges also rises because
Prakash Krishna
asked
Aug 27, 2024
by
Prakash Krishna
8.5k
points
Business
high-school
1
answer
4
votes
185k
views
asked
Mar 3, 2024
212k
views
Read the poem. The Tropics in New York by Claude McKay Bananas ripe and green, and ginger root, Cocoa in pods and alligator pears, And tangerines and mangoes and grape fruit, Fit for the highest prize
Stan Kurdziel
asked
Mar 3, 2024
by
Stan Kurdziel
8.3k
points
English
college
1
answer
2
votes
212k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org