13.3k views
3 votes
A 5-pound box of tangerines costs $4.25. What is the cost per pound?

1 Answer

2 votes

Divide 4.25/5 =0.85


To check


5× 0.83= 4.25 it checks

User Neal Ehardt
by
7.9k points