34.3k views
2 votes
You can buy 5 oranges for $2.00. what is the unit for 1 orange? What is the unit rate for $1.00

User Dularie
by
5.5k points

1 Answer

2 votes
0.4 is the answer. You divide 2.00 by 5 to get the unit rate, then you multiply the answer of 2.00÷5 by 1.00. You can check and see if my answer to the questions is right.
User Ksc
by
5.6k points