212k views
18 votes
Tim pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?

User Ahill
by
9.0k points

2 Answers

10 votes
Answer is 8.50 dollara
User Ben Blank
by
7.9k points
6 votes

Answer: $8.50

Explanation:

Divide $22.10 by 2.6

User Mflowww
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories