menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Tim pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Tim pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
asked
Oct 22, 2022
212k
views
18
votes
Tim pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
Mathematics
middle-school
Ahill
asked
by
Ahill
9.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
10
votes
Answer is 8.50 dollara
Ben Blank
answered
Oct 23, 2022
by
Ben Blank
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
Answer: $8.50
Explanation:
Divide $22.10 by 2.6
Mflowww
answered
Oct 28, 2022
by
Mflowww
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org