212k views
18 votes
Tim pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?

User Ahill
by
8.0k points

2 Answers

10 votes
Answer is 8.50 dollara
User Ben Blank
by
7.1k points
6 votes

Answer: $8.50

Explanation:

Divide $22.10 by 2.6

User Mflowww
by
6.8k points