42.5k views
4 votes
Bananas cost $0.86 per pound.



Green beans cost $1.07 per pound.




Sarah bought 5 pounds of produce at the store.




Sarah spent $4.72 at the grocery store.

Enter the number of pounds of each type of produce that Sarah bought.

HEEEELP ASAP!!!! PLEASE

User Juffy
by
8.3k points

2 Answers

1 vote

she divide as she went along to buy them

User BCArg
by
9.0k points
7 votes
$4.72 minus the cost of 3 pounds of bananas plus 2 pounds of green beans is your answer so 3 lbs of bananas and 2 lb of green beans
User Iteong
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories