148k views
4 votes
A 2 pound bottle of barbeque sauce cost $22.08.what is the price per ounce ?

A 2 pound bottle of barbeque sauce cost $22.08.what is the price per ounce ?-example-1
User Samps
by
6.3k points

1 Answer

5 votes

The answer is $0.69. This is because there are 32 ounces in the bottle, and $22.08/32=0.69, or $0.69.

User Atul Dhanuka
by
5.8k points