96.7k views
0 votes
Which is the better buy 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for $12.95

Which is the better buy 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for $12.95-example-1
User Nicholas W
by
8.8k points

2 Answers

3 votes

The better buy would be 5 pounds for $12.95 because if you multiply how much 5 pounds cost twice it’s $25.90 and if you multiply how much 3 pounds cost times 3 to get $24.93. Now this is the confusing part. If you figure out how much one pound is of the 3 pound buy it would be $2.77 now to get to 10 pounds altogether you have to add that extra pound to the 3 pounds times 3 so that would make it $27.70 and it’s only 25.90 for the 5 pounds times 2 .Hope I could help if I was wrong let me know !!

User Mzedeler
by
8.1k points
3 votes

3 pounds for $8.31

$8.31 / 3 = $2.77

Each pound is $2.77.

5 pounds for $12.95

$12.95 / 5 = $2.59

Each pound is $2.59

The better deal is 5 pounds for $12.95,

Hope this Helps!!

User Ivano
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories