169k views
4 votes
Yoshi bought a pound of confetti for $12 dollars. What is the price, in dollars, per ounce of confetti?

User Krishnaxv
by
4.8k points

1 Answer

6 votes

1 pound = 16 ounces.

Divide total price by number of ounces:

$12 / 16 ounces = $0.75 per ounce

User Zags
by
5.1k points