169k views
4 votes
Yoshi bought a pound of confetti for $12 dollars. What is the price, in dollars, per ounce of confetti?

User Krishnaxv
by
7.1k points

1 Answer

6 votes

1 pound = 16 ounces.

Divide total price by number of ounces:

$12 / 16 ounces = $0.75 per ounce

User Zags
by
7.9k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories