112k views
2 votes
$33 for 11 pounds of meatwhat is rate and unit rate

User Pfhayes
by
5.8k points

1 Answer

7 votes
rate = $33 / 11 pounds;
= $3/ pound.
User Ahmed Salem
by
5.7k points