94.1k views
5 votes
Sandra bought 3 pounds of nuts for $10.35. What is the unit price per pound

2 Answers

6 votes

Her unit per pound is $3.45

User Simon Opelt
by
4.6k points
3 votes

The unit rate price per pound is $3.45.

User Mcfly
by
5.2k points