7.9k views
2 votes
Liz buys 4 pairs of jeans the jeans are $35 each how much money did liz spend?

User Ktsangop
by
6.3k points

1 Answer

3 votes
The jeans are 35 each and she bought 4 of them

So the equation is 35(4) = c
140
The cost of 4 jeans are $140 dollars.
User BigFatBaby
by
5.4k points