141k views
4 votes
Mrs.Jacob offers a sale price for $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen

User Ootoovak
by
8.9k points

1 Answer

5 votes

Find unit cost buy dividing price by number of muffins:

3.50 / 4 = 0.875 for 1 muffin.


Multiply price for one muffin by 12 ( 12 in a dozen).

0.875 x 12 = $10.50 for a dozen.

User Marcie
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories