97.8k views
0 votes
PLEASE HELP ALGEBRA 2 QUESTION

A candle is 17 in. tall after burning for 3 hours.
After 5 hours, it is 15 in. tall.
Write a linear equation to model the relationship between height (h) of the candle and time (t).
Predict how tall the candle will be after burning 8 hours.

User Aneesa
by
7.6k points

1 Answer

0 votes

The linear equation is:
h=-t+20 and the height of the candle after 8 hours will be 12 in.

Step-by-step explanation

A candle is 17 in tall after burning for 3 hours and after 5 hours, it is 15 in tall.

If the time is
t and the height is
h, then two points in form of
(t,h) will be
:
(3, 17) and
(5, 15)

Now slope
=(15-17)/(5-3)=-(2)/(2)=-1

So, the equation according to slope-intercept form
(y=mx+b) will be:
h=-1t+b , where
b is the y-intercept.

Plugging the point
(3, 17) into the above equation........


17=-1(3)+b\\ \\ 17=-3+b\\ \\ 17+3=b\\ \\ b=20

Thus, the linear equation that models the relationship between height of the candle and time will be:
h=-1t+20 or
h=-t+20

Now, for finding the height of the candle after burning 8 hours, we need to plug
t=8 into the equation. So.....


h=-8+20\\ \\ h=12

Thus, the height of the candle after 8 hours will be 12 in.

User JohnnyTheTank
by
6.2k points