Answer:
25.2°C
Step-by-step explanation:
Given parameters:
Energy applied to the water = 1000J
Mass of water = 50g
Final temperature = 30°C
Unknown:
Initial temperature = ?
Solution:
To solve this problem, we use the expression below:
H = m c Ф
H is the energy absorbed
m is the mass
c is the specific heat capacity
Ф is the change in temperature
1000 = 50 x 4.184 x (30 - initial temperature )
1000 = 209.2(30 - initial temperature)
4.78 = 30 - initial temperature
4.78 - 30 = - initial temperature
Initial temperature = 25.2°C