181k views
4 votes
if it takes a tennis ball falls straight down for 4 seconds from the top of a roof, how high above the ground is the roof?

User Sjaensch
by
7.5k points

2 Answers

4 votes

high=1/2 a t^2

a about 10 ... 9.81

high=1/2x10x4x4=80.

User Anoush Hakobyan
by
7.7k points
3 votes

high=1/2 a t^2

a about 10 ... 9.81

high=1/2x10x4x4=80.

User NFT Master
by
7.3k points