198k views
0 votes
When the [h+] in a solution is 1.7 × 10−9 m, what is the poh ? A. 8.80 b. 5.23 c. 14 d. 8.60

2 Answers

3 votes
pH=-log[H+]
PH=-log 1.7x10E-9
pH=8.77

SINCE THEY ASK YOU FOR pOH just use the formula.

pH+pOH=14
pOH=14-pH
pOH=14-8.77
pOh=5.23
User Nole
by
7.0k points
1 vote

Answer : The correct option is, (B) 5.23

Explanation :

pH : It is defined as the negative logarithm of hydrogen ion concentration.

Mathematically, it is represented as :


pH=-\log [H^+]

First we have to calculate the pH.


pH=-\log [H^+]


pH=-\log (1.7* 10^(-9))


pH=8.77

Now we have to calculate the pOH.


pH+pOH=14\\\\pOH=14-pH\\\\pOH=14-8.77=5.23

Therefore, the pOH of the solution is, 5.23

User Pjozsef
by
7.5k points