42.6k views
3 votes
Mia can purchase a 40-ounce jar of peanut Butter for $5.20 or a 15-ounce har for $2.70. How much does Mia save per ounce by using the 40-ounce jar?

1 Answer

5 votes
You save 5 cents per ounce by using the 40 ounce jar, because if you do $5.20 divided by 40 it equals $0.13 but if you do $2.70 divided by 15 it equals $0.18 which is 5 more cents the the 40 ounce
User Hardik Kamdar
by
8.0k points