91.4k views
1 vote
pepper jack purchased 3.5 pounds of jelly beans for 1.19 per pound. how much did she spend on jelly beans , to nearest cent

2 Answers

3 votes

She spent $4.17.


If you do 3.5 * 1.19 = 4.165 then round!

User Pan Yan
by
7.9k points
5 votes

The answer to this is really easy! :D

All you have to do is multiply 3.5x1.19 3.57

From that, you will get 4.641

So, from that, turn it into money and you will get about $4.16

Hope this helps! :D

User Setevoy
by
7.8k points