menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $29.45.what is the unit price of the pairs of gloves
asked
Nov 13, 2019
177k
views
5
votes
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $29.45.what is the unit price of the pairs of gloves
Mathematics
middle-school
Shoshi
asked
by
Shoshi
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:5.89
Explanation:
29.45/5 = 5.89
-check-
5*5.89 29.45!!
John Doty
answered
Nov 20, 2019
by
John Doty
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 28, 2017
35.4k
views
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $29.56. What is the unit price of the pairs of gloves?
Schorsch
asked
Aug 28, 2017
by
Schorsch
8.7k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
35.4k
views
asked
Jun 14, 2020
108k
views
A package of five pairs of insulated gloves cost $29.45 what is the cost of a single pair of gloves
Josh Bolton
asked
Jun 14, 2020
by
Josh Bolton
7.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
108k
views
asked
Sep 6, 2020
211k
views
A package of 5 pair of insulated gloves cost $29.45 what is the cost of a single pair of gloves.
Thili
asked
Sep 6, 2020
by
Thili
7.8k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
211k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity