177k views
5 votes
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $29.45.what is the unit price of the pairs of gloves

User Shoshi
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:5.89

Explanation:

29.45/5 = 5.89

-check-

5*5.89 29.45!!

User John Doty
by
6.8k points