3.2k views
2 votes
Can i get some help and a good explenation

Write a unit rate for the situation.

$12.50 for 5 ounces


? per ounce

User Neimsz
by
8.7k points

2 Answers

14 votes
For a unit rate you need to divide the money by the ounces so $12.50 divided by 5 ounces would be $2.5 so $2.5 per ounce is your answer
User Savepopulation
by
8.1k points
4 votes

Answer:

The correct answer is $2,50

Explanation:

The unit rate is what we use to determine the price of a single unit, when something is sold in a group, as in this case 5 ounces.

User Srdjan Vukmirica
by
8.3k points

Related questions

asked Jun 5, 2017 235k views
Samee asked Jun 5, 2017
by Samee
8.0k points
2 answers
3 votes
235k views
2 answers
4 votes
108k views
asked Feb 24, 2017 125k views
Lehks asked Feb 24, 2017
by Lehks
9.0k points
1 answer
2 votes
125k views