128k views
2 votes
You are shopping for jeans. Old navy sells 3 pairs for $24. Wet seal sells 2 pairs for $16. Marshalls sells 4 pairs for $39. Which store has the best deal?

User JohnyTex
by
8.6k points

1 Answer

5 votes

So first you would have to divide overall price by the number of jeans to work out how much one pair would be

Old Navy : $24 ÷ 3 = $8 for 1 pair.

Wet Seal : $16 ÷ 2 = $8 for 1 pair.

Marshalls : $39 ÷ 4 = $9.75 for 1 pair.

The store with the best deal would be either Old Navy or Wet Seal.

User Feesh
by
8.7k points