120k views
9 votes
If a 1-N net force accelerates a l-kg mass at Im/s2, what is the acceleration caused by a net force of 2 N on a 2-kg mass?

User Neta
by
7.5k points

1 Answer

9 votes

Answer:

The acceleration caused by a net force of 2 N on a 2 kg mass is 1 m/s²

Step-by-step explanation:

The given parameters on an applied force is as follows;

The acceleration given to a 1 kg mass by a 1-N net force = 1 m/s²

According to Newton's second law of motion, the acceleration, "a", given to an object by a force, "F", is proportional to the magnitude of the net force

Therefore, we have;

F ∝ a

The constant of proportionality is given as the mass, "m", of the object, therefore, we have;

F = m × a

The acceleration given to a 2 kg mass by a 2-N net force is given therefore, given as follows;

2 N = 2 kg × a

a = 2 N/(2 kg) = 1 m/s²

The acceleration, "a", caused by a net force of 2 N on a 2 kg mass is a = 1 m/s².

User Paluh
by
7.3k points