102k views
3 votes
Here are some (simulated) data on the maximum age distribution in rabbits:

age: 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
frequency: 37 232 429 388 225 99 58 10 6 0 Give the following:
a) Pr(Y > 5) b) Pr(2 < Y < 6) c) Pr(Y ≥ 3) d) Pr(Y < 6)
e) Add (a) and (d). Are you surprised? Why or why not?

User HTU
by
8.8k points

1 Answer

4 votes

Let Y denote the maximum age of rabbit.

To calculate probability for Y=a from given table, we need to divide frequency corresponding to y=a with sum of frequencies.

For example P(Y=0) =
(37)/(37+232+429+388+225+99+58+10+6+0) =(37)/(1484) = 0.02493

Like that P(y=1) = 0.1563, P(Y=2) = 0.2891, P(y=3) = 0.2615, P(Y=4) = 0.1516,

P(Y=5) = 0.0667, P(Y=6) = 0.0391,P(Y=7) = 0.0067, P(Y=8)=0.004 and P(Y=9) =0.

a) P(Y>5) = P(Y=6)+P(Y=7)+P(Y=8)+P(Y=9)

= 0.0391+0.0067+0.004+0 = 0.0498

b) P(2<Y<6) = 0.2615+0.1516+0.0667 = 0.4798

c) P(Y≥3) = 0.2615+0.1516+0.0667+0.0391+0.0067+0.004+0= 0.5296

d)P(Y<6) = 0.02493+0.1563+0.2891+0.2615+0.1516+0.0667 =0.95013

e)If we add (a) and (d), we will get 0.0498+0.95013 = 0.99993≈1

Not surprised,since this is nothing but addition of probabilities for all Y values.

That's we got 1 since numerator and denominator are same.

User Shahanaz
by
7.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories