141k views
4 votes
A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins.What is the price per dozen?

User DaWilli
by
6.9k points

2 Answers

4 votes

Divide 3.50 by four, then multiply that by 12. The answer is 14. Hope this helps!


User Anupdas
by
6.4k points
0 votes

1 dozen = 12

12 / 4 = 3 groups of 4 muffins

$3.50 x 3 = $10.50

User Danielpunkass
by
6.2k points