133k views
4 votes
A small business has an average income of $3,000.00 per month with a standard deviation of $250.00. If the income in a given month is $3,300.00, what z-score corresponds to this value?

User Karun
by
7.1k points

2 Answers

6 votes

the answer is 1.2

this answer was to short apparently so njsdknbvbvibvyuvb lol thank you

User Snurre
by
7.1k points
2 votes

Answer:

1.2

Explanation:

Given : A small business has an average income of $3,000.00 per month with a standard deviation of $250.00.

To Find : If the income in a given month is $3,300.00, what z-score corresponds to this value?

Solution:

Formula of z score
z=(x-\mu)/(\sigma)

x = 3300


\mu = 3000


\sigma = 250

Substitute teh values in teh formula


z=(3300-3000)/(250)


z=1.2

Hence z-score corresponds to this value is 1.2

User Ganesh Pandhere
by
7.5k points