118k views
4 votes
A 4-cup bottle of mouthwash costs $7.76. What is the price per pint?

2 Answers

6 votes

I think you would need to divide 7.76÷4= 1.94 wait no they want in pints . So first find how many cups are in a pint. 4cups =1 quart =2pint So yes dive by 2 to get by 1 pint 7.76/2=3.88 would be a pint

User Stefan Warminski
by
8.2k points
4 votes

4 cups = 1 quart

2 pints = 1 quart

So you have 1 pint of mouthwash.

But there two in the bottle.

Therefore you divide the price by 2

7.76 / 2 = 3.88 dollars. Answer

User Aligator
by
8.4k points

Related questions