121k views
2 votes
In a certain grocery store, strawberries cost $6.40 per pound ( 6.40 dollars/lb ). What is the cost per ounce?

User Aaron Swan
by
5.5k points

2 Answers

3 votes

Final answer:

The cost per ounce of strawberries is $0.40.

Step-by-step explanation:

To find the cost per ounce, we need to convert the cost per pound to cost per ounce. We know that there are 16 ounces in 1 pound. So, if strawberries cost $6.40 per pound, the cost per ounce would be $6.40 divided by 16, which equals $0.40 per ounce.

User Mindandmedia
by
5.9k points
6 votes

Solution:

we are given that

In a certain grocery store, strawberries cost $6.40 per pound ( 6.40 dollars/lb ).

we have been asked to find the cost per ounce?

As we know that

16 oz=1 lb

so we will divide by 16 to get the cost per ounce.

strawberries cost $6.40 per pound so for 1 oz it will cost
=(6.40)/(16)= 0.4$

Hence cost per ounce is 0.40 $

User Randall Hauch
by
5.6k points