Its C because unit price is the cost per unit, and to find the unit price, divide the price by the number of units. For example, to find the unit price of 16 ounces of soup that costs $3.20, divide $3.20 by 16 ounces, to get $0.20 per ounce
5.9m questions
7.7m answers