Given: A sloth may move in one hour = 250÷5/8.
let us simplify 250÷5/8 first.
Division sign can be convert into multiplication sign and flip the right side fraction 5/8 to 8/5.
250×

Dividing 250 by 5, we get
= 50 × 8
Multiplying 50 and 8, we get
= 400.
So, we could say, a sloth may move in one hour = 400 units.
We need to find distance covered in 90 minutes.
Let us convert 90 minutes into hours.
60 minute = 1 hour.
1 minute = 1/60 th of an hour.
and 90 minutes = 90 * 1/60 = 90/60 = 9/6 = 1.5 hours.
We already got above that a Sloth may move in one hour = 400 units.
Therefore, in 1.5 hours Sloth can move = 1.5 × 400 = 600 units.
So, a sloth go 600 units in 90 minutes .