135k views
2 votes
A grain of sand is made up of 1.38 × 10-3 grams of oxygen and 0.00122 grams of silicon. What is the total weight, in grams, of the grain of sand?

User Mayjak
by
7.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

2.6 × 10⁻³ g (Or) 0.0026 g

Data Given;

Mass of Oxygen = 1.38 × 10⁻³ g

Mass of Silicon = 0.00122 g = 1.22 × 10⁻³ g

Solution:

The total weight of grain of sand is calculated by adding the masses of Oxygen and Silicon as,

Total Weight = Mass of Oxygen + Mass of Silicon

Putting values,

Total Weight = 1.38 × 10⁻³ g + 1.22 × 10⁻³ g

Total weight = 2.6 × 10⁻³ g

Or,

Total weight = 0.0026 g

User Marc Gravell
by
7.0k points