The correct option will be : D) in order to find out how much she paid per apple.
Explanation
Suppose, the price of each apple is
dollar.
So, the price of 7 apples will be :
dollar.
Given that, Molli purchased 7 apples for $3.96 , this means.....
![7x= 3.96\\ \\ x= (3.96)/(7)](https://img.qammunity.org/2019/formulas/mathematics/college/333bhf4kliii82ycneojg9pgft22tpmzmj.png)
Here we can see that if we divide 3.96 by 7 , then we will get 'x' which is the price of each apple.
So, Molli perform that calculation D) in order to find out how much she paid per apple.