Answer:
Acceleration of that planet is 30
.
Given:
initial speed of hammer = 0

time = 1 s
distance = 15 m
To find:
Acceleration due to gravity = ?
Formula used:
Distance covered by hammer is given by,
s = ut +

s = distance
u = initial speed of hammer
t = time taken by hammer to reach ground
a = acceleration
Solution:
Distance covered by hammer is given by,
s = ut +

s = distance
u = initial speed of hammer
t = time taken by hammer to reach ground
a = acceleration
u = 0
t = 1 s
s = 15 m
a = g
Thus substituting these value in above equation.
15 = 0 +

g = 15 × 2
g = 30

Thus, acceleration of that planet is 30
.