127k views
3 votes
One package of blueberries cost 3. how many package can you buy for $9

2 Answers

3 votes
3 packages.

If one pack costs three dollars, then nine divided by three is three, thus making the final answer three.

Hope this helps!
User Jeremy Fishman
by
5.0k points
4 votes

9 divided by 3= 6. You can buy 6 packages of blueberries for $9 dollars.

User Kamal
by
5.4k points