114k views
5 votes
What is the unit rate for 1 Apple for $0.19

1 Answer

5 votes

We have to evaluate the unit rate for 1 Apple for $0.19.

The formula for unit rate is shown below.


\text{Unit rate }= \frac{\text{Cost of the prodcut}}{\text{Number of units}}

Now, we have been given the cost of the apple is $0.19 and the number of unit is 1. Hence, using the above mentioned formula, the unit rate is given by


\text{Unit rate }= (0.19)/(1)\\ \\ \text{Unit rate }= 0.19

Therefore, the unit rate is 0.19 dollars per apple.

User Chris Tonkinson
by
4.9k points