129k views
0 votes
in a recent year, person A and person B had two concert tours, and together they generated $197.6 million in ticket seles .if person B took in $18.6 million less then person A, how many millions of dollars did each tour generate

User Yo Wakita
by
7.9k points

1 Answer

4 votes

Let us suppose person A generates $x and person B generates $y.

Now, we have been given that both person can generate $197.6. Thus, we have the equation


x+y=197.6.....................................(1)

Now, we have been given that person B took in $18.6 million less then person A. Thus, we have


y=x-18.6

On substituting this value in equation 1, we get


x+x-18.6= 197.6\\ \\ 2x=197.6+18.6\\ \\ 2x=216.2\\ \\ x=108.1\\ \text{Therefore, the value for y is given by}\\ y=108.1-18.6\\ y=89.5

Thus, person A generates $108.1 and B generates $89.5


User Ranamzes
by
7.5k points